کارتن فریت
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مجید طالبلو
نویسندگان
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : مجید طالبلو

دبیرکل کانون کارگزاران، گفت: برای آزادسازی سهام عدالت باید در ابتدا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت‌های لازم را در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار دهد، امیدواریم که سامانه‌های سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری در اسرع وقت یعنی در کمتر از دو هفته آماده خدمت به تمام مشمولان سهام عدالت باشند.

اقتصادچگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

مهلت ۳۰ روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام عدالت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم کمتر از ۱۰ روز دیگر باقی مانده و در هشتم خرداد به پایان می‌رسد، پس از آزادسازی سهام عدالت مشمولان این سهام می‌توانند از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس، خرید و فروش بخشی از سهام عدالت را آغاز کنند، روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران به سوالات مربوط به آزادسازی این سهام پاسخ داده است.

مشمولان سهام عدالت، که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، چگونه می‌توانند دارایی سهام خود را مشاهده کنند یا آنها را بفروشند؟

طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های کارگزاری مسئول هستند که خدمات دریافت سفارش‌های خرید و فروش سهام عدالت را به تمام مردم در سراسر کشور ارائه دهند. به محض اینکه، زیرساخت دسترسی به دارایی سهامداران توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار گیرد، شرکت‌های کارگزاری سامانه سهام عدالت خود را رونمایی خواهند کرد. تمام مشمولان سهام عدالت، از طریق سامانه سهام عدالت هر یک از ۱۰۸ شرکت کارگزاری، می‌توانند پس از اعلام آزادسازی سهام عدالت، برای مشاهده ریز دارایی سهام خودشان یا فروش هر میزان از سهام خود اقدام کنند.

آیا مشمولان سهام عدالت، برای فروش سهام خود نیاز به کد بورسی و مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دارند؟

طبق تصمیماتی که در شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته شده است، هیچ یک از خدمات مربوط به مشمولان سهام عدالت نیاز به مراجعه حضوری نخواهد داشت، چنانچه افراد شماره تلفن همراه و حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی (samanese.ir) وارد کرده باشند، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به صورت خودکار برای همه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد کرد و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ جایی نخواهند داشت. در صورتی که زیرساخت لازم توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار گیرد، احراز هویت افراد برای دریافت خدمات از شرکت‌های کارگزاری نیز به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام خواهد شد.

برای دریافت وجوه حاصل از فروش سهام چطور؟

همانطور که مطرح شد، کافی است شماره حساب بانکی به نام خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی وارد کرده باشند. پس از اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی زیرساخت لازم را در اختیار شرکت‌های کارگزاری قرار دهد و رسما آزادسازی اعلام شود، مشمولان از طریق سامانه‌های سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری می‌توانند سفارش فروش سهام خود را در صورت تمایل، ثبت کنند. در همان مرحله، مشتری انتخاب می‌کند که مایل به دریافت وجه حاصل از فروش است یا اینکه تمایل دارد نزد کارگزار باقی بماند تا برای سایر خرید و فروش‌های سهام مورد استفاده قرار دهد.

 

منبع: ایرنا

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : مجید طالبلو

افزایش حدود ۳۰ درصدی هزینه‌های تولید مسکن، چشم‌انداز این بازار در امسال را تا حدودی مشخص می‌کند و اگر بازار‌های رقیب بر بازار مسکن تاثیر نگذارند، با توجه به توان پایین متقاضیان مصرفی رشد بالاتر از ۳۰ درصد نرخ مسکن در امسال بعید به نظر می‌رسد.

راه و مسکنرشد چشمگیر هزینه ساخت ‌و ساز مسکن

هزینه‌های ساخت‌وساز اعم از نرخ زمین، مصالح، عوارض ساختمانی، مالیات و دستمزد نسبت به سال گذشته به طور میانگین حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. مدیریت شهری در تهران تعرفه‌های هزینه صدور پروانه ساختمانی را مشمول ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش کرده است. با اینکه هزینه مربوط به عوارض ساختمانی در سال ۱۳۹۹ به طور میانگین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان از هزینه ساخت مسکن در تهران را به خود اختصاص می‌دهد و در مناطق شمالی شهر این عدد به حدود ۲ میلیون تومان می‌رسد، برآورد‌ها نشان می‌دهد که رشد عوارض، صرفاً یکی از عوامل تاثیر‌گذار بر نرخ نهایی ملک است و ساخت‌وساز از ناحیه دیگر مولفه‌ها نیز دچار رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی شده است.

سال گذشته، نحوه افزایش عوارض ساختمانی بر اساس ارزش معاملاتی املاک مطابق تورم بخش مسکن بود که توسط کمیسیونی در سازمان امور مالیاتی تعیین و در قالب دفترچه تقویم املاک منتشر می‌شد. این نوع نحوه محاسبه منجر به این شد که فرمول محاسبه چند بار در سال گذشته تغییر کند.

به همین دلیل مدیریت شهری در امسال پایه محاسباتی جدیدی برای عوارض ساخت‌وساز تعریف کرده است. مطابق این فرمول، عوارض ساختمانی بر حسب مرغوبیت مکانی محاسبه و به سازنده اعلام می‌شود. در امسال به جای محاسبه عوارض ساخت‌وساز بر مبنای نرخ منطقه ای، درجه مرغوبیت هر پارسل (تک تک املاک) برای هر ملک متناسب با کاربری آن را مبنای محاسبه عوارض ساختمانی قرار خواهد گرفت.

 مولفه‌های دخیل در بخش ساخت‌وساز همواره بر نرخ مسکن تاثیر‌گذار است و بنا به گفته سازندگان در سال‌های اخیر این هزینه‌ها افزایش پیدا کرده تا جایی که رغبت سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌وساز را به حدود یک سوم دهه‌های قبل کاهش داده است. البته آنچه بازار مسکن را بیش از رشد هزینه‌های ساخت دچار تلاطم قیمتی می‌کند هجوم نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران و سفته بازان است که تاثیرگذاری آن به مراتب بیش از تورم طبیعی بخش تولید املاک است.

با این حال تاثیر فشار بر سازندگان که به شکل کاهش تولید مسکن خود را نشان می‌دهد، با فشار تقاضای مصرفی و سرمایه‌گذاری و افزایش فعالیت‌های سوداگرانه در بازار ملک همراه می‌شود که به رشد مضاعف قیمت‌ ها می‌انجامد.

 سازندگان می‌گویند در امسال هزینه‌ای که فقط دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل شهرداری، نظام مهندسی و نهاد‌های مالیاتی از سازندگان دریافت می‌کنند هزینه تولید مسکن را متری ۷۰۰ هزار تومان افزایش می‌دهد. به این مبالغ هزینه زمین، مصالح ساختمانی و دستمزد را اضافه کنید.

در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ نرخ آهن آلات و مصالح ساختمانی رشد قابل توجهی داشت. تنها در ماه پایانی سال گذشته فولاد با رشد نرخ مواجه بود و به حدود ۶۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسید. این هزینه‌ها در نرخ تمام شده واحد‌های مسکونی در سال آینده خود را نشان می‌دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

طبق گزارش بانک توسعه آسیا همه گیری ویروس کرونا بین ۵.۸ تا ۸.۸ تریلیون دلار برای اقتصاد دنیا هزینه دارد.

ویروس کرونا 8.8 تریلیون دلار برای اقتصاد دنیا هزینه دارد

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بی بی سی، طبق گزارش بانک توسعه آسیا همه گیری ویروس کرونا بین 5.8 تا 8.8 تریلیون دلار برای اقتصاد دنیا هزینه دارد.

 این رقم بیش از دوبرابر مقداری است که ماه گذشته پیش بینی شده بود و برابر با 6.4 تا 9.7 درصد تولید اقتصادی در جهان است.

 این پیش بینی در شرایطی انجام شده که گسترش ویروس کرونا همچنان فعالیت اقتصادی در سراسر جهان را فلج کرده است.

 مقامات دولتی در سراسر جهان اقدامات سختگیرانه ای برای حفاظت از اقتصادشان از تاثیرات ویروس کرونا در نظر گرفته اند.

یاسویوکی ساوادا، اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا میگوید:« بررسی‌های جدید تصویر گسترده‌ای از تاثیرات احتمالی همه‌گیری ویروس کرونا بر اقتصاد را نشان میدهد و بر نقش مهم مداخلات سیاست در کاهش آسیب وارد شده به اقتصاد تاکید میکند».

 بانک توسعه آسیا اعلام کرد در این بررسی ها تخمین زده شده که محدودیت حمل و نقل فعالیت‌های اقتصادی 6 ماه دیگر طول می کشد و در بهترین حالت فرض بر این است که این محدودیت ها تنها سه ماه پا برجا بماند.

بیشتر بخوانید

 بانک های مرکزی در سراسر جهان اقدامات گسترده ای برای کاهش نرخ بهره در پیش گرفته اند و محرکهای مالی بزرگی برای کمک به مبارزه با تاثیرات همه گیری ویروس کرونا اختصاص داده اند. این اقدامات بازارهای مالی را مختل کرده و ترس از رکود عمیق اقتصاد جهان را به وجود آورده است.

 آمار جدید در روز گذشته نشان داد تاثیر عظیم همه گیری ویروس کرونا بر اقتصاد آمریکا که بزرگترین اقتصاد جهان است باعث شده تنها در هفته گذشته 3 میلیون درخواست برای مزایای بیکاری ثبت شود.

 تقریباً یک چهارم نیروی کار آمریکا درخواست مزایای بیکاری داده اند. جروم پاول، رئیس خزانه داری آمریکا هشدار داد بهبود اقتصادی در این کشور آهسته و دردناک خواهد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

اقتصادنیوز: معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: از ۵ میلیون سهامدار عدالت که قبلا شماره شبا حساب بانکی خود را نداده بودند، اخیراً حدود ۶۰۰ هزار نفر شماره شبا خود را اعلام کردند.

 

http://www.ibena.ir/news/114384/

معاون سازمان خصوصی‌سازی :

۶۰۰ هزار سهامدار عدالت شبای خود را اعلام کردند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، حسن علایی در مورد این که ۵ میلیون نفر از سهامداران عدالت شماره شبا حساب بانکی خود را برای دریافت سود سهام ارائه نکرده بودند، گفت: از زمانی که بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح شده تاکنون حدود ۶۰۰ هزار نفر شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت اعلام کردند و هنوز حدود ۴.۶ میلیون سهامدار عدالت شماره شبای خود را وارد سامانه نکرده‌اند.

معاون سازمان خصوصی‌سازی همچنین در برابر این پرسش که کسانی که تاکنون شماره شبا نداده‌اند و در نتیجه سودی هم از سهام عدالت نگرفته‌اند با توجه به تبدیل شدن سهام عدالت به سهام بورسی، آیا سود آنها محفوظ می‌ماند، گفت: کسانی که شماره شبا بدهند، به صورت ماهانه سود سهام آنها را واریز می‌کنیم و سود آنها محفوظ می‌ماند.

وی همچنین در مورد این که آیا سهامداران عدالت نیاز به احراز هویت در سامانه سجام دارند، گفت: آنهایی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده و شماره شبا حساب بانکی آنها وارد سیستم شده و تأیید شده، نیازی به احراز هویت ندارند.

علایی همچنین در مورد انتخاب روش مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم سهام عدالت گفت: اطلاعات آزادسازی سهام عدالت را داریم، اما نمی‌توانیم اعلام کنیم، در عین حال تا آخر ۸ خرداد ۹۹ فرصت برای انتخاب روش مدیریت سهام عدالت وجود دارد.

وی همچنین در مورد ثبت نام صندوق‌ واسطه گری مالی یکم موسوم به ای تی اف گفت: تا پایان وقت فردا ۳۱ اردیبهشت ماه فرصت برای ثبت نام صندوق واسطه‌گری مالی یکم، ای تی اف وجود دارد و اطلاعات متقاضیان چون هنوز نزد بانک‌هاست، به صورت مجموعه جمع آوری نشده و به زودی این اطلاعات از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی گردآوری و ارائه می‌شود. سازمان خصوصی‌سازی فقط سهام ارائه می‌کند.

 

معاون سازمان خصوصی‌سازی همچنین در مورد این که برخی شهروندان کارت پرس شده سهام عدالت دارند، اما با وارد کردن کد ملی آنها در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار شناخته نمی‌شوند، افزود: همه دعوت‌نامه‌ها و کارت‌های سهام عدالت معتبر نیست، بلکه فقط کسانی که با وارد کرد کد ملی در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار شناخته می‌شوند، سهامداران نهایی سهام عدالت هستند.

وی تأکید کرد: غیر از سامانه سهام عدالت هیچ کارت و دعوت نامه‌ای برای سهام عدالت معتبر نیست و فهرست سهامداران در سال‌های ۹۳ و ۹۴ تکمیل نیست و فعلا هیچ راه حلی برای رفع مشکل این افراد که حدود ۲ میلیون نفر هستند وجود ندارد.

به گفته علایی ارائه صندوق قابل معامله بورسی، ای تی اف بعدی برای واگذاری به مردم هنوز جمع‌بندی نشده و به زودی در مورد آن تصمیم گیری می‌شود.

معاون سازمان خصوصی‌سازی همچنین اظهار داشت: سهامداران عدالت که هویت شماره شبای آنها در سامانه سهام عدالت احراز می‌شود، نیازی به احراز هویت از طریق سامانه جامع اطلاعات مشترکان بورسی، سجام نیست.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران از کمبود مواد اولیه برخی واحد های تولید و ذخیره یک ماهه آنها گلایه کرد و گفت: از اول خرداد استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان شروع می شود.

ذخیره مواد اولیه برخی واحدهای تولیدی 1 ماه دیگر تمام می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد لاهوتی، در جلسه صبح امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نامگذاری سال ٩٩ به نام جهش تولید و توجه فعالان اقتصادی به این امر، اظهار داشت: فعالان اقتصادی باید بر اساس این شعار سیاست های خود را تدوین کرده و ر این جهت حرکت کنند. اما متأسفانه واحدهای تولیدی این روزها با کمبود مواد اولیه روبه رو هستند.

وی دلیل کمبود مواد اولیه را عدم تخصیص ارز از طرف بانک مرکزی طی دو ماه اخیر دانست و گفت: برخی واحد های تولید اعلام کرده اند که مواد اولیه آنها یک ماه آینده به پایان می رسد، بنابراین باید فکری کرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران خاطر نشان کرد: بعد از کش و قوس‌های فراوان موضوع رفع تعهد صادرکنندگان با بانک مرکزی به نتیجه رسید و همچنین  دستورالعمل مالیات بر ارزش افزوده صادر شد که از اول خرداد استرداد این مالیات شروع می‌شود.

 لاهوتی تصریح کرد: واردات در مقابل صادرات با مشکلاتی روبرو است این در حالی است که تولیدکنندگان حاضر هستند ارز را با نرخ بالاتر از صادرکنندگان خریداری کنند؛ اما عملا بانک مرکزی پرونده‌های مرتبط با آن را معطل می‌کند.

وی در پایان از بانک مرکزی از بانک مرکزی خواست، اگر ارزی در اختیار دارد، آن را در اختیار تولید کنندگان قرار دهد؛ بعنوان نمایندگان بخش تولید و صادرات موظفیم، مشکلات این واحدها را پیگیری کنیم و اتاق تهران نیز در مورد لازم است مکاتباتی در این خصوص انجام دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : مجید طالبلو

۱۰۲ هزار تن پسته صادراتی ایران هم اکنون در انبارها دپو شده و در حالی صادرات این محصول استراتژیک غیرنفتی متوقف شده که بازارهای سنتی ایران در چین و هند نیز از دست می‌رود.

اقتصاداتفاق بی سابقه برای پسته ایران

هر سال بین یک تا ۱.۷ میلیارد دلار ارزآوری پسته سالیانه در کشور را به خود اختصاص داده است، سال گذشته پس از اینکه کشاورزان یک دوره افت تولید را طی کردند نزدیک به ۱۲۰ هزار تن پسته تولید و انتظار داشتند چشم‌انداز مطلوبی پیش رو داشته باشند.

با توجه به اینکه ۹۰ درصد پسته استان کرمان صادراتی ست کشاورزان نیز حجم قابل توجهی از محصول را پس از برداشت در مهرماه به انبارها منتقل کردند که در راستای حفظ ارزش صادراتی و نرخ‌های بین‌المللی به‌تدریج به بازار تزریق کنند اما شیوع کرونا موجب شد حجم قابل توجهی از پسته در انبارها باقی بماند.

همچنین ۱۰ درصد تولید که در بازار داخلی نیز مصرف می‌شد به دلیل عدم تمایل مردم برای خرید آجیل در ایام نوروز فروش نرفت.

آمار بی‌سابقه دپو شدن پسته در ایران

هم اکنون در اردیبهشت ماه سال ۹۹ حداقل ۷۵ هزار تن محصول پسته استان کرمان در انبارها باقی مانده و در معرض آفات مختلف قرار گرفته است این رقم در کشور به بیش از ۱۲۰ هزار تن می‌رسد که در ده‌های اخیر بی‌سابقه است.

از سوی دیگر به دلیل عدم فروش محصول و کمبود شدید نقدینگی در بین کشاورزان به خصوص کشاورزان خرد، امکان آماده‌سازی زمین‌های کشاورزی برای کشت جدید نیز با چالش جدی مواجه شده است.

عدم اختصاص ارز دولتی برای واردات سم و کود نیز موجب شده قیمت این نهاده‌ها نیز نسبت به سال گذشته با جهش قیمت قابل توجه مواجه شود.

عدم اختصاص ارز دولتی برای واردات سم و کود نیز موجب شده قیمت این نهاده‌ها نیز نسبت به سال گذشته با جهش قیمت قابل توجه مواجه شود.

این در حالیست که پسته به عنوان یکی از محصولات ارزآور غیر نفتی در کشور طی سال‌های اخیر با چالش‌های جدی از جمله ممانعت از صادرات، سرمازدگی و کاهش ۹۰ درصدی تولید، نوسانات نرخ ارز و تحریم‌ها مواجه بوده است.

ابراهیم کمالی پور یکی از صادر‌کنندگان پسته در استان کرمان اظهارکرد: وضعیت پسته استان کرمان بسیار نا مطلوب است و تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: برخی از ترمینال‌های ضبط پسته در کرمان تعطیل شده و کارگران خود را تعدیل کرده‌اند که در بهترین حالت از حقوق بیمه استفاده می‌کنند.

کمالی پور ادامه داد: بسیاری از کارگران روز مزد بیکار شده‌اند و کشاورزان هم در حالی پسته روی دستشان مانده که با افت قیمت در بازار داخلی و عدم کشش بازار در مواجه هستند.

کشاورزان پولی برای هزینه کشت جدید ندارند

وی گفت: خطر آلوده شدن پسته‌های دپو شده به آفت شب پره هندی و کاهش کیفیت محصول از یک سو و از سوی دیگر هزینه بالای انبار داری کشاورزان را تحت تأثیر قرار داده است اما نگران‌کننده‌ترین مشکل نبود نقدینگی در دست کشاورزان است.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ تولید پسته در کرمان به دلیل سرمازدگی گسترده ۹۰ درصد کاهش یافت به طوریکه تولید از ۱۴۰ هزار تن به یکباره به ۱۰ هزار تن رسید و بازارهای خارجی را از دست دادیم در سال گذشته کشاورزان انتظار داشتند بعد از ضرر سال قبل کمبود نقدینگی هم جبران شود که عملاً با یک شوک جدی دیگر مواجه شده‌اند.

این تولید و صادر‌کننده پسته گفت: کشاورز در امسال حتی پول خرید سم ندارد و امکان دارد با طغیان آفت پسیل پسته مواجه شویم.

بسته شدن مرزها عملاً کار صادرات پسته و واردات نهاده‌های تولید را با یک چالش جدی مواجه کرده است.

دبیرکل انجمن پسته ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود در بخش کشاورزی به ویژه پسته گفت: بسته شدن مرزها عملاً کار صادرات پسته و واردات نهاده‌های تولید را با یک چالش جدی مواجه کرده است.

حسین رضایی افزود: دولت باید برای حمایت از کشاورزان و رفع مشکلات صادراتی چاره اندیشی کند در غیر این صورت بخش قابل توجهی از بازار بین‌المللی به خصوص در هند و چین و برخی از کشورهای اروپایی از دست می‌رود و به سادگی دست رقبای ما خواهد افتاد.

وی گفت: قیمت پسته در بازار داخلی نسبت به سال‌های قبل هم کاهش چشمگیر پیدا کرده است بطوریکه حتی در صورت فروش در بازار داخلی حتی هزینه‌ها هم جبران نمی‌شود.

دولت به کشاورزان کمک کند

وی ادامه داد: تحریم‌ها، کرونا، مشکلات ارزی و تورم در نهاده‌های تولید به شدت روی صنعت پسته تأثیر منفی گذاشته است.

وی خواستار کمک دولت به کشاورزان و ارائه تسهیلاتی برای جبران کمبود نقدینگی و ضرر هنگفت آنها شد و بیان کرد: دولت می‌تواند برای باز شدن مرزها و امکان صادرات پسته تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

استاندار کرمان با توجه به شیوع کرونا و خسارت‌های ناشی از بسته شدن مرزها گفت: صادرات محصولات پسته استان کرمان در امسال با چالش جدی مواجه شده است.

محمد جواد فدایی ادامه داد: این مشکل در مورد بیشتر محصولات صادرات محور در بخش کشاورزی روی داده و عمدتاً به بسته شدن مرزهای کشور مربوط می‌شود که امیدواریم این مشکل به زودی حل شود.

وی با اشاره به رایزنی‌هایی صورت گرفته؛ ابراز امیدواری کرد که برای حمایت از کشاورزان ضمن رفع مشکلات ترانزیتی در مرزها تسهیلات لازم نیز در اختیار بخش‌هایی که به دلیل کرونا آسیب دیده‌اند نیز قرار گیرد.

جلسات و وعده‌های مسئولان در حالی ادامه دارد که در صورت رایزنی با چین به عنوان عمده‌ترین مشتری پسته ایران می‌توان امکان صادرات پسته به بازار چین را فراهم کرد.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وزیر خارجه آمریکا با تکرار مواضع ضدایرانی خود گفت که راهبرد آمریکا در برابر ایران تنها به تحریم‌های اقتصادی منحصر نمی‌شود.

پامپئو: راهبرد آمریکا در برابر ایران تنها به تحریم‌های اقتصادی منحصر نمی‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که قرار است فردا چهارشنبه برای دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های اشغالی سفر کند، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «اسرائیل هیوم» برنامه سفر یک‌روزه خود را صحبت با مقامات رژیم صهیونیستی درخصوص معامله قرن، مقابله با کرونا و آنچه «تهدیدات هسته‌ای ایران» خواند، عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود که قرار است با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتس» رهبر حزب «آبی-سفید» و شریک نتانیاهو در تشکیل دولت ائتلافی گفت‌وگو کند.

وی درخصوص تصمیم رژیم صهیونیستی برای الحاق اراضی بیشتر در کرانه باختری به مناطق اشغالی گفت که در این زمینه گفت‌وگوهایی با نتانیاهو و گانتس خواهد شد اما همان‌گونه که در گذشته گفته‌ام این تصمیمی است که در نهایت اسرائیل باید بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا درخصوص مخالفت کشورهای عربی و اروپایی با طرح الحاق اراضی بیشتر در کرانه باختری با تکرار اینکه تصمیم نهایی با رژیم اسرائیل خواهد بود، گفت: ما با کشورهایی که اعلام نگرانی کرده‌اند صحبت و تلاش کرده‌ایم این نگرانی‌ها را بررسی و در صورت امکان آنها را لحاظ کنیم.

وی همچنین گفت: همان‌طور که در گذشته بارها اعلام کرده‌ایم طرح معامله قرن در راستای حرکت به‌سوی صلح است و به‌خلاف طرح‌های دیگر منطبق بر واقعیت است و با تأمین خواسته‌های فلسطینیان و اسرائیلی‌ها قابلیت اجرایی شدن دارد.

پامپئو  مدعی شد که طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» یک نقشه راه واقعی است که خواسته‌های فلسطینیان و اسرائیلی‌ها را تأمین می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص ایران نیز مدعی شد که "می‌توانیم به‌وضوح شاهد نزدیک شدن این کشور به بمب اتم باشیم به‌گونه‌ای که ایران تا ماه اکتبر (مهر 99) امکان بازسازی توانمندی‌های قبلی خود را تا حدی خواهد داشت که با سهولت بیشتر می‌تواند به تروریسم در جهان و تهدید کشورها بپردازد و با ایجاد این فضا، ایرانی‌ها اجرای برنامه‌های خطرناک خود را که در نهایت به سلاح هسته‌ای ختم می‌شود، ادامه خواهند داد.

پامپئو افزود که ترامپ بارها گفته است راهبرد آمریکا در برابر ایران تنها به تحریم‌های اقتصادی منحصر نمی‌شود بلکه شامل انزوای دیپلماتیک نیز هست تا آن زمان که نظام ایران بر اساس استانداردهای جهانی رفتار کند و اوضاع به همین منوال پیش رود و آمریکا هرگز این اجازه را به ایران نخواهد داد تا به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا 8 بهمن ماه 1398 همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند و به‌جای آن پیشنهاد تشکیل پایتخت فلسطین را در یکی از روستاهای نزدیک قدس اشغالی مطرح می‌کند.

این طرح همچنین شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری و بخشهای دیگر این منطقه را به سرزمینهای اشغالی الحاق می‌کند و حق بازگشت آوارگان به سرزمین مادری خود را سلب و بر اسکان دایم آنان در کشورهایی مانند سوریه، اردن و لبنان تأکید می‌کند.

طرح ضدفلسطینی معامله قرن تاکنون با مخالفت‌های شدید کشورهای عربی، اسلامی، سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان روبه‌رو شده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

۶۵۰ هزار تن قیر ۶۰۷۰ صادراتی مجتمع پالایش نفت جی فردا در قالب ۶۱ قرارداد کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه می‌شود.

بورس کالا فردا میزبان عرضه سنگین قیر در قالب قرارداد کشف پریمیوم است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، 650 هزار تن قیر 6070 صادراتی مجتمع پالایش نفت جی فردا(یکشنبه) در قالب 61 قرارداد کشف پریمیوم در بورس کالای ایران روی میز فروش می رود.

این قراردادها در دو حجم حداقلی 2500 و 5000 تنی عرضه شده و تاریخ معامله نهایی قراردادهااز 7 خرداد ماه 1399 تا 20 اسفندماه امسال ادامه دارد.

همچنین تاریخ تحویل اولین قرارداد کشف پریمیوم قیر، 6 تیرماه امسال اعلام شده و تحویل در سایر قراردادها به ترتیب تا21 فروردین ماه سال آینده ادامه می یابد و تحویل محصول در این قراردادها نیز به دو صورت فله و بشکه خواهد بود. نوع تسویه معاملات به دو صورت نقدی و اعتباری بوده و مهلت تسویه کشف پریمیوم 3 روز کاری اعلام شده است.

اعلام مزایا

به گفته مدیرعامل مجتمع پالایش نفت جی، هدف از عرضه محصول تولیدی برای تحویل در ماه های آینده به کمک ابزار کشف پریمیوم در بورس کالا، فروش تناژی محصول بوده و مجتمع پالایش نفت جی پیش از این نیز ازاین قرارداد استفاده کرده و در قالب مصرف کننده و خریدار این قراردادها، وکیوم باتوم مورد نیاز خود را از بستر بورس کالا تامین کرده است.

اعظمی افزود: از طریق این ابزار مالی بورس کالا در تلاش هستیم به شیوه ای مناسب برنامه فروش شرکت در ماه‌های آتی را محقق سازیم.

مجید اعظمی با بیان اینکه قرارداد کشف پریمیوم ابزاری شناخته شده و کاربردی در بورس های دنیا محسوب می شود، افزود: می توان از این قرارداد برای فروش محصول تولیدی در ماه های آتی استفاده کرد؛ ضمن اینکه ازاین طریق کمک حائز اهمیتی به تولیدکننده برای اطمینان از میزان فروش آینده و همچنین مصرف کننده در راستای اطمینان از تامین نیاز محصول مورد نیازش در ماه های آتی و همچنین پوشش ریسک های احتمالی می شود.

وی تاکید کرد: استفاده از ابزارهای مالی تضمین شده و قابل اعتماد بورس کالا یک امتیاز برای تولیدکنندگان به شمار می رود به طوریکه نفت جی با بهره گیری از قرارداد کشف پریمیوم هم به عنوان خریدار وکیوم باتوم و هم به عنوان فروشنده قیر، دیگر نگران تولید و فروش محصول تولیدی خود در ماه های آینده نخواهد بود و به این ترتیب امکان برنامه ریزی مناسب برای ما فراهم شده است

قرارداد کشف پریمیوم چیست؟

برای روشن شدن فرآیند معاملات قرارداد کشف پریمیوم فرض کنید که شخصی نیازمند کالای مشخصی در آینده باشد وشخص دیگری نیز توانایی تأمین این کالا را برای آینده داشته باشد. این دو شخص می‌توانند وارد معامله شده و کالا رابرای آینده مورد معامله قرار دهند؛ ولی مهم‌ترین نکته در مورد این معامله بحث قیمت مبادله کالا در آینده و در زمان تحویل وفرمول قیمت مبنا برای تسویه ثمن معامله است.

طرفین معامله برای حل اختلاف نظرهای احتمالی می‌توانند قیمت کشف شده در یک بازار قابل قبول دیگر یا قیمتی که توسط یک مرجع مشخص معرفی می‌گردد را به عنوان قیمت مبنا انتخاب کرده و توافق نمایند که قیمت نهایی (قیمت مبادله) برابر قیمتی با مابه التفاوت مشخص نسبت به قیمت مبنا باشد که واژه پریمیوم در حقیقت همین مابه التفاوت ذکر شده است و برای کشف شفاف آن، باید عرضه و تقاضا در قالب بازاری شفاف مثل بورس به رقابت بپردازند.

به عنوان نمونه برای معاملات آینده قیر 6070 تولیدی مجتمع پالایش نفت جی می توان بازار کشف پریمیوم را راه اندازی کرد که در آن خریدار و فروشنده متعهد به مبادله کالا در آینده براساس نرخ مرجع قیمتی تعیین شده (مثلاً ضریبی از قیمت وکیوم باتوم مرغوب یا معمولی اعلام شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به علاوه عددی ثابت) به علاوه پریمیوم کشف شده است.

در روز عرضه، نرخ پایه پریمیوم در فرمول قیمت مبنا صفر در نظر گرفته می شود؛ خریدار و فروشنده با رقابت می تواننداین نرخ پایه را روی تابلوی معاملات نیز ثابت نگه داشته و صفر لحاظ کنند و یا می توانند آن را افزایش و یا حتی کاهش دهند.

اما در زمان سررسید قرارداد نیز قیمت وکیوم باتوم اعلامی از سوی نهاد مرجع یعنی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در ضرایب مندرج در اطلاعیه عرضه ضرب می شود و حاصل آن با مبلغ پریمیوم کشف شده در روز عرضه جمع شده و قیمت نهایی معامله را مشخص می کند.

به این ترتیب، در روز عرضه و در فرآیند کشف پریمیوم نه کالایی تحویل می شود و نه ثمن معامله پرداخت می شود؛ بلکه خریدار و فروشنده با ارایه وجه تضمین های لازم تنها متعهد به انجام معامله در روز سررسید شده اند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد تکلیف دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تا نیمه سالجاری مشخص شود.

تاکید دوباره وزیر ورزش بر واگذاری سرخابی‌ها تا نیمه نخست امسال

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسعود سلطانی‌فر در جلسه سرخابی های پایتخت با تبین این موضوع که اهتمام دولت تدبیر و امید، هیات واگذاری، وزارت اقتصاد و دارایی وزارت ورزش و جوانان واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی است، تاکید کرد: نشستهای هم اندیشی تا دستیابی به نتیجه با حضور کارشناسان و مسوولان دو باشگاه سازمان خصوصی سازی و بورس تداوم خواهد یافت.

وزیر ورزش و جوانا در ادامه از پیگیری های کارشناسان در بورس و خصوصی سازی در خصوص ورود این باشگاه به بازار بورس قدردانی کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم در سقف زمانی مشخص شده که در جلسه هیات 18 فروردین واگذاری مشخص شده، همه اسناد ومدارک را برای ارائه دو باشگاه در بورس اوراق بهار دار فراهم کنیم.

این گزارش می‌افزاید: شمسی جامخانه، معاون سازمان خصوصی سازی نیز در این جلسه نکاتی را برای سرعت بخشیدن به روند واگذاری دو باشگاه ارائه و نکاتی را در خصوص تعیین تکلیف اماکن ورزشی دو باشگاه و افزایش سرمایه آنها تبیین کرد.

همچنین در این نشست نمایندگان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس توضیحاتی را در خصوص اقداماتی که انجام داده‌اند، ارائه کردند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : مجید طالبلو

اقتصادنیوز: کارشناسان معتقدند طبق سوابق تاریخی عملکرد طلا،‌ قیمت تمام شده این فلز احتمالا به بالاتر از ۳ هزار دلار در هر اونس برسد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛  به گفته یک کارشناس اقتصادی، تاریخ نشان داده که هرگاه قیمت طلا مشمول اصلاح شود تا فرصتی برای خرید ایجاد کند،‌ نرخ بعدی آن دچار جهش می شود. این بار نیز تفاوت چندانی با موارد قبلی ندارد. عقب نشینی بهای طلا طی هفته گذشته می تواند نشانه ای از شروع روند صعودی آن باشد.

قیمت طلا در درازمدت و به مرور زمان به سوی ۲ هزار دلاری شدن پیش می رود و حتی این امکان نیز وجود دارد که بهای آن ۳ هزار دلار یا فراتر از آن نیز برود. اکنون قیمت طلا در حالت خواب است اما اگر آنچه در سال ۲۰۰۸ برای این فلز روی داد را الگو قرار دهیم باید منتظر اوج های زیادتری باشیم.

روز گذشته (دوشنبه) بهای طلا باز هم شاهد کاهش بود و بعد از ظهر آن،‌ معاملات آتی ماه ژوئن از ۱۷.۱۰ دلار در هر اونس نیز کمتر شد. با توجه به اینکه طلا تا اوایل آوریل به نقطه ۱.۷۸۸.۸۰ دلار در هر اونس رسید، این فلز هنوز به نقطه میانی ۱۶۲۰.۹۰ بازنگشته و دامنه حدودی ۱۷۰۰ دلار را حفظ کرده است. در همین حال متوسط قیمتی نیز خنثی بوده و تمامی مواضع کوتاه مدت و بلند مدت در یک بازه قیمتی قرار داشته است.

این در حالی است که با وجود تحولات اقتصادی موجود،‌  این سقف قیمتی در حال شکسته شدن است. بر این اساس، رکورد سطح تحریک مالی نشان دهنده سطحی که در سال ۲۰۰۸ مشخص شد. این محرک مالی پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، تبدیل به یک روند صعودی در بازار طلا شد.

طلا احتمالا در آستانه تاثیری انفجاری از شرایطی است که در سال ۲۰۲۰ بوجود آمده است. بعلاوه اینکه، محرک های اقتصادی امسال، بیش از ۵ برابر بیشتر از آن مقداری است که در سال ۲۰۰۸ مورد استفاده قرار گرفت. این امر می تواند انعکاسی از خطر شدیدتری باشد که اقتصاد دنیا را در سال ۲۰۲۰ تهدید می کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : مجید طالبلو

اقتصادنیوز : همزمان با افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر، رئیس کل بانک مرکزی درباره ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،کارشناسان معتقدند با وجود کاهش قدرت خرید ریال که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده و همچنین تغییر سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، این افزایش قیمت‌ها کوتاه مدت است و دیگر شاهد جهش‌های بزرگ ارزی در نرخ ارز نخواهیم بود.

با این حال، وضعیت بازار سهام به‌گونه‌ای است که ممکن است سرمایه‌گذاران بورس، در آینده بازار ارز را به‌عنوان مقصد بعدی انتخاب کنند.

افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر موجب شد رئیس کل بانک مرکزی نسبت به سرمایه‌گذاری در ارز هشدار دهد. دلار که هفته جاری را با نرخ ۱۵۷۰۰ تومان آغاز کرد از روز یکشنبه وارد کانال ۱۶ هزار تومانی شد و  در ساعت ۱۶ روز چهارشنبه به ۱۶۸۶۰ تومان رسید.

عبدالناصر همتی سه‌شنبه در پستی اینستاگرامی با اشاره به  تعطیلی بسیاری از صرافی ها و مراکز جابه‌جایی ارز به دلیل پیشگری از کرونا، از تأمین ۲.۵ میلیارد دلار ارز از طریق بانک مرکزی و صادرکنندگان غیرنفتی در این مدت خبر داد. وی  پیش‌بینی‌ها درباره تورم و شرایط  آتی ارزی کشور را دور از پیش‌بینی بر مبنای واقعیت‌ها و اطلاعات در دسترس عنوان کرد و درباره عرضه ارز به روال گذشته نوشت: «با احیای مجدد و تدریجی روند صادرات غیرنفتی و نفتی، پیش‌بینی بانک مرکزی از برگشت وضعیت طبیعی صادرات غیرنفتی و عرضه ارز به روال گذشته حکایت می‌کند. در کنار همه این موارد، موضوع دسترسی به منابع بانک مرکزی در خارج از کشور نیز روند مثبتی پیدا کرده است.»

وی هچنین درباره ریسک سرمایه‌گذاری در ارز اظهار داشت: «مردم عزیز این حق را دارند که منابع و دارایی خود را در بخش‌های مختلف نظیر بورس، بانک، املاک، ارز و طلا سرمایه‌گذاری کنند، ولی این وظیفه را دارم که ریسک سرمایه‌گذاری در ارز را مجدداً گوشزد نمایم.»

یک کارشناس مسائل ارزی نیز معتقد است بانک مرکزی رویه ارزی خود را نسبت به گذشته تغییر داده و بنابراین در روند بلندمدت بازار ارز، شاهد جهش‌های بزرگ مشابه سال ۱۳۹۷ نخواهیم بود. با این حال، نگاه سرمایه‌گذاران بورس به بازار ارز را می‌توان در تغییرات این بازار، مؤثر دانست.

 میثم رادپور، کارشناس مسائل ارزی درباره دلایل افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: در رابطه با تغییرات نرخ ارز، لازم است اثر کرونا بر عرضه و تقاضا را در نظر بگیریم. کرونا موجب شده هزینه‌های دولت از درآمدها پیشی بگیرد و کسری بودجه دولت افزایش یابد. در نتیجه با تحریک نقدینگی، تقاضای مازادی از این بابت وارد بازار شده و تغییراتی در قیمت دلار را به همراه داشته است. افزایش تورم انتظاری نیز به همین دلیل است و در یک طرف، شاهد تقویت تقاضای ارز هستیم.

وی افزود: از طرف دیگر، کرونا موجب شده درآمدهای ارزی کشور، بیشتر از قبل، تحت فشار قرار گیرد. اگر چه فروش نفت ما پیش از این نیز به‌شدت کاهش پیدا کرده بود، اما کرونا باعث شد قیمت حامل‌های انرژی، نفت و مشتقات نفتی و همچینین کانی‌های فلزی کاهش جدی پیدا کند و درآمد ارزی کشور تحت تأثیر قرار گیرد و عرضه ارز تضعیف شود.

 رادپور مجموعه این عوامل را موجب ایجاد فشار کوتاه‌مدت بر بازار و افزایش نرخ ارز دانست و گفت:  انتظار نمی‌رود در روند بلندمدت قیمت دلار، جابه‌جایی عمده‌ای اتفاق بیفتد و علت آن، جهشی است که در سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد و قدرت خرید را به‌شدت کاهش داد. در حال حاضر قدرت خرید ریال نسبت به اواخر سال ۱۳۹۶ که می‌توان آن را آغاز جهش ارزی دانست، کاهش قابل توجهی داشته است. در حال حاضر پول‌های ما کمتر می‌توانند کالا و خدمات و همچنین، دلار خریداری کنند.

 این کارشناس مسائل ارزی در رابطه با تأثیر سیاست‌های بانک مرکزی بر بازار ارز گفت: به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی رویه خود برای حضور در بازار ارز را تغییر داده است. تا پیش از این، نظام ارزی ایران، نظام مشخصی نبود و بهترین نامی که می‌توانستیم برای آن انتخاب کنیم «تثبیت-جهش» بود، یعنی تمام تلاش‌ها برای تثبیت نرخ ارز انجام می‌شد و پس از آن با جهش مواجه می‌شدیم. در حال حاضر به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی به این نتیجه رسیده که با منابع ارزی تحلیل‌رفته و کاهش کنترل در بازار ارز، باید اجازه دهد فشارها در طول مسیر آزاد شود و تلاش برای تثبیت نرخ ارز، باعث جهش‌های جدی می‌شود. به‌نظر می‌رسد در دورانی قرار داریم که بانک مرکزی این موضوع را پذیرفته و شاهد جهش‌های بزرگ نخواهیم بود.

 وی در رابطه با تأثیر اقبال عمومی نسبت به بازار سهام و گرایش به سرمایه‌گذاری در بورس بر بازار ارز گفت: این موضوع می‌تواند به‌طور غیرمستقیم بر بازار ارز تأثیرگذار باشد. استقبال از بورس و بازار سهام، مقدمتاً خبر خوبی است. با این حال، نمی‌توان به‌راحتی این موضوع را تحلیل کرد. شاخص به‌طور نگران‌کننده‌ای افزایش پیدا کرده و شاهد هجوم نقدینگی و ورود افراد بسیار زیادی هستیم که با بورس و سرمایه‌گذاری در آن آشنایی ندارند. در واقع این صعود شارپی و سریع بورس، در اثر تغییر ساختار بازار نبوده است. وقتی از ورود افراد جدید به بورس خوشحال می‌شویم، باید همزمان این نگرانی را داشته باشیم که اگر بورس ریزش داشته باشد، این افراد برای همیشه از بازار سهام خارج می‌شوند.

رادپور ادامه داد: حباب در همه بازارها مسئله‌آفرین است و هم‌اکنون در بازار سهام، قیمت‌ها بسیار بالاتر از ارزش ذاتی خود هستند. البته، انتظار نداریم بازار همواره پیرامون قیمت‌های ذاتی باشد، اما وقتی معاملات در فاصله بسیار زیادی نسبت به ارزش ذاتی سهم‌ها انجام می‌شود، مسئله نگران‌کننده می‌شود.

وی افزود: پولی که امروز در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود، همان وجوهی است که پیش از این به‌طور پراکنده در حساب‌های بانکی قرار داشت و به‌قصد سود، به بازار سهام آمده است. در حال حاضر، اهداف سرمایه‌گذاری با ورود نقدینگی به بورس، همگرا شده است. اگر افراد در این بازار ناکام شوند ممکن است بازار دیگری را هدف قرار دهند و این بازار می‌تواند بازار ارز باشد. این موضوع بیشتر جنبه روانی دارد و ممکن است بازار ارز به قصد جبران زیان توسط سرمایه‌گذاران بورسی مد نظر باشد که به‌دنبال از بین رفتن حباب بورس، مورد هدف قرار خواهد گرفت. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

با وجود اینکه صنعت انرژی آمریکا یک عامل اصلی در حمایت از اقتصاد این کشور است و ۱۰ میلیون شغل و ۸ درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا را تضمین می کند ولی وابستگی این کشور به نفت در مقایسه با کشورهای اوپک کمتر است.

7 کشور نفت خیز دنیا که از شیوع ویروس کرونا ضربه خورده اند

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، همه گیری ویروس کرونا به سرعت از یک بحران بهداشتی به یک بحران مالی تبدیل شد، صنایع را نابود، کسب و کارها را متوقف و بازارهای مالی را مختل کرد. در بحبوحه این بحران، کشور های بزرگ تولید کننده نفت جهان شرایط سخت تری داشتند چون هم با شوک همه گیری این ویروس مواجه بودند و هم با سقوط قیمت نفت. این کشورها به نفت برای راه‌اندازی اقتصادشان نیاز دارند.

کشورهای تولید کننده نفت آمریکا، روسیه و ایران ضربه سختی از شیوع ویروس کرونا خورده‌اند و برخی کشورهای دیگر از قاره آفریقا  که مقر هفت کشور از 13 کشور عضو اوپک است، مجبورند با شرایط بد اقتصادی و سیستم بهداشتی ضعیف خود کنار بیایند.

در اینجا به بررسی هفت کشور بزرگ تولید کننده نفت که از همه‌گیری ویروس کرونا ضربه خورده اند می پردازیم:

آمریکا

تا حالا 1.38 میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده و 82018 نفر از این تعداد جان خود را از دست داده اند.آمریکا در رتبه اول ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد. پیش از همه گیری ویروس کرونا، آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت دنیا بود و 13.1 میلیون بشکه در روز نفت خام تولید می کرد. آمریکا عضو گروه اوپک پلاس نیست ولی تولید این کشور در ماه آوریل به خاطر کاهش تولید تولید کنندگان بزرگ شیل، 900 هزار بشکه در روز پایین آمده و به 12.2 میلیون بشکه رسیده است.

 با وجود اینکه صنعت انرژی آمریکا یک عامل اصلی در حمایت از اقتصاد این کشور است و 10 میلیون شغل و 8 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا را تضمین می کند ولی وابستگی این کشور به نفت در مقایسه با کشورهای اوپک کمتر است.

روسیه

روسیه با 232243 مورد ابتلا به ویروس کرونا در رتبه سوم جهان قرار دارد ولی میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس در این کشور با توجه به تعداد مبتلایان بسیار پایین بوده است.

روسیه پس از هفته ها اختلاف با عربستان، بالاخره موافقت کرد تولید نفت خود را پایین بیاورد . وزارت انرژی این کشور از شرکت‌های نفت روسیه خواسته هر کدام 20 درصد تولید خود را کاهش دهند.تولید نفت روسیه در پایان 2019 برابر با 10.9 میلیون بشکه در روز بود.

با وجود اینکه  قیمت نفت اورال روسیه شرایط بهتری نسبت به نفت آمریکا دارد و طی دو هفته گذشته افزایش یافته است، ولی قیمت فعلی 30.10 دلار در هر بشکه بسیار پایین‌تر از 40 دلاری است که این کشور برای متعادل نگه داشتن بودجه خود نیاز دارد.

عربستان سعودی

42925 مورد ابتلا به ویروس کرونا در عربستان گزارش شده و آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در این کشور به 264 نفر می‌رسد.

عربستان به عنوان بزرگترین تولید کننده اوپک و یکی از اعضای اصلی آن بیشترین ضربه را از بحران کرونا و سقوط قیمت نفت خورده است چون 50 درصد تولید ناخالص داخلی آن وابسته به نفت است و برای متعادل نگه داشتن بودجه خود به نفت 76.1 دلار در هر بشکه نیاز دارد.عربستان برای بودجه 2020، قیمت نفت را 60 دلار در هر بشکه در نظر گرفته بود که بیش از دو برابر قیمت فعلی نفت آمریکاست.

عراق

تا حالا تنها 2818 مورد ابتلا به ویروس کرونا و 110 مورد مرگ در عراق گزارش شده است.البته مقامات این کشور متهم به عدم اطلاع رسانی درست شده اند.

عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک و محل بسیاری از ذخایر شناخته شده نفت جهان است.عراق بر خلاف خواسته ائتلاف اوپک، تولید خود را تا 4.88 میلیون بشکه در روز در سال گذشته افزایش داد، آن هم زمانی که اوپک و متحدانش سعی می‌کردند تولید خود را برای حمایت از قیمت نفت پایین بیاورند. عراق به نفت 60.4 دلار در هر بشکه نفت برای بودجه خود نیاز دارد بنابراین شاید این بار به توافق جدید کاهش تولید پایبند بماند.

ایران

موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران تا حالا 110767 مورد گزارش شده که بالاترین آمار در بین اعضای اوپک و دهمین کشور در جهان از نظر تعداد موارد ابتلا به این ویروس است.

از زمان بیرون رفتن آمریکا از قرارداد برجام در 2018 و اعمال تحریم‌ها بر ایران، تولید نفت این کشور تقریباً نصف شده است. ولی ایران هنوز هم با تولید 2.02 میلیون بشکه در روز در ماه مارس، یکی از بازیگران اصلی در صنعت نفت دنیاست. صندوق بین‌المللی پول تخمین می زند ایران به نفت 389 دلار در هر بشکه برای متعادل نگه داشتن بودجه خود نیاز داشته باشد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

اقتصاد نیوز: مسعود رضایی مدیر سامانه هوشمند سوخت عنوان کرد که وانت بارها بخش عمده ای از خودروها را تشکیل می دهند که حدود ۲ و نیم میلیون دستگاه خودرو در سامانه حمل و نقل و بار کشور به صورت فعال وجود دارند. در این خصوص کارگروهی بر اساس مصوبه هیات وزیران تشکیل شد که وظیفه مدیریت سهم های عمومی را بر عهده دارد. بر همین اساس ما برای کلاس ها‌ی مختلف وانت بار برای کم مصرف ۲۰۰ و وانت های پر مصرف ۳۰۰ لیتر و ۶۰ درصد آن را برای دو گانه سوز‌ها در نظر گرفته بودیم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ مدیر سامانه هوشمند سوخت افزود: مطالبه ای که عموما در این زمینه مطرح شد این بود که بخشی از آن ها پیمایش بیشتری دارند، پس مطالبات سوخت بیشتری را دارند. ما به منظور عادلانه کردن این بخش با وزارت راه، صمت و وزارت نفت طرح های مختلفی را بررسی کردیم که این طرح به پیمایش مشهور است. این طرح که هنوز اجرای آن آغاز نشده است بخشی از سوخت خودروها را که سوخت پایه بوده 200 و تا 300 که برای کم مصرف و پر مصرف است به صورت لیتراژی به مالکین خودروها اختصاص داده می شود و مازاد را به صورت اعتباری در کارت بانکی شارژ خواهد کرد که می توانند با مراجعه به جایگاه های سوخت متناسب با عملکردشان استفاده کنند.

رضایی در ادامه بیان داشت: ساماندهی این طرح بر عهده وزارتخانه های سه گانه مذکور است. ما به مرور زمان سهمیه لیتراژی را کاهش خواهیم داد و سهمیه اعتباری را متناسب با عملکرد خودروها اختصاص خواهیم داد. البته تاریخ شروع این طرح به دلیل شیوع کرونا مشخص نشده نیست.

وی در ادامه گفت: ثبت نام ها شروع شده است و ما به منظور تشویق به ساماندهی و ورود به چرخه، برای کسانی که ثبت نام کنند علاوه بر 200 تا 300 لیتر، 150 لیتر نیز اختصاص خواهیم داد، اما پس از آن تخصیص سهمیه سوخت مبتنی بر عملکرد بر مبنی اسناد حمل بار خواهد بود.

مدیر سامانه هوشند سوخت در پایان تصریح کرد: این طرح برای تمامی بخش های عمومی خواهد بود. این سیستم در سایر بخش ها مانند تاکسی های اینترنتی فعال شده است تا سهمیه سوخت خود را بر اساس پیمایش دریافت کنند. به آژانس های شهری و جانبازان نیز سهمیه اعتباری اختصاص یافته است. بر اساس مصوبه هیات وزیران، سایر بخش هایی که در کارگروه می آید در صورت تایید به آن ها سهمیه سوخت تخصیص داده خواهد شد.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وزیر خارجه آمریکا با تکرار مواضع ضدایرانی خود گفت که راهبرد آمریکا در برابر ایران تنها به تحریم‌های اقتصادی منحصر نمی‌شود.

پامپئو: راهبرد آمریکا در برابر ایران تنها به تحریم‌های اقتصادی منحصر نمی‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که قرار است فردا چهارشنبه برای دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های اشغالی سفر کند، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «اسرائیل هیوم» برنامه سفر یک‌روزه خود را صحبت با مقامات رژیم صهیونیستی درخصوص معامله قرن، مقابله با کرونا و آنچه «تهدیدات هسته‌ای ایران» خواند، عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود که قرار است با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتس» رهبر حزب «آبی-سفید» و شریک نتانیاهو در تشکیل دولت ائتلافی گفت‌وگو کند.

وی درخصوص تصمیم رژیم صهیونیستی برای الحاق اراضی بیشتر در کرانه باختری به مناطق اشغالی گفت که در این زمینه گفت‌وگوهایی با نتانیاهو و گانتس خواهد شد اما همان‌گونه که در گذشته گفته‌ام این تصمیمی است که در نهایت اسرائیل باید بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا درخصوص مخالفت کشورهای عربی و اروپایی با طرح الحاق اراضی بیشتر در کرانه باختری با تکرار اینکه تصمیم نهایی با رژیم اسرائیل خواهد بود، گفت: ما با کشورهایی که اعلام نگرانی کرده‌اند صحبت و تلاش کرده‌ایم این نگرانی‌ها را بررسی و در صورت امکان آنها را لحاظ کنیم.

وی همچنین گفت: همان‌طور که در گذشته بارها اعلام کرده‌ایم طرح معامله قرن در راستای حرکت به‌سوی صلح است و به‌خلاف طرح‌های دیگر منطبق بر واقعیت است و با تأمین خواسته‌های فلسطینیان و اسرائیلی‌ها قابلیت اجرایی شدن دارد.

پامپئو  مدعی شد که طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» یک نقشه راه واقعی است که خواسته‌های فلسطینیان و اسرائیلی‌ها را تأمین می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص ایران نیز مدعی شد که "می‌توانیم به‌وضوح شاهد نزدیک شدن این کشور به بمب اتم باشیم به‌گونه‌ای که ایران تا ماه اکتبر (مهر 99) امکان بازسازی توانمندی‌های قبلی خود را تا حدی خواهد داشت که با سهولت بیشتر می‌تواند به تروریسم در جهان و تهدید کشورها بپردازد و با ایجاد این فضا، ایرانی‌ها اجرای برنامه‌های خطرناک خود را که در نهایت به سلاح هسته‌ای ختم می‌شود، ادامه خواهند داد.

پامپئو افزود که ترامپ بارها گفته است راهبرد آمریکا در برابر ایران تنها به تحریم‌های اقتصادی منحصر نمی‌شود بلکه شامل انزوای دیپلماتیک نیز هست تا آن زمان که نظام ایران بر اساس استانداردهای جهانی رفتار کند و اوضاع به همین منوال پیش رود و آمریکا هرگز این اجازه را به ایران نخواهد داد تا به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : مجید طالبلو

اگر طبق گفته بیل گیتس محتوا پادشاه باشد، پس طراحی سایت و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو ملکه خواهد بود. طبق ضرب المثل‌های قدیمی پشت هر مرد موفقی یک زن قدرتمند قرار گرفته است.

روش‌های موثر SEO تکنیکال یا طراحی سایت

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هر چه که تا به حال در مورد سئو گفته شده است، بهتر است به زباله دان تاریخ بپیوندد. موتورهای جستجو مثل قبل عمل نمی‌کنند و مفهوم SEO دچار تغییری اساسی شده است. دیگر در سئو خبری از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو نیست. آنچه امروز مهم است SEO به مفهوم بهینه سازی تجربه جستجو برای کاربر یا Search Experience Optimization است. تنها چیزی که از سئو قدیمی باقی مانده، طراحی سایت برای خوانایی بیشتر و بهتر در موتورهای جستجو است. هر چند این مقوله نیز به نوبه خود قدم‌هایی موثر رو به جلو برداشته است. در این راهنما بلاگ دیجی ویت راهکاری جادویی برای بالا بردن رنک برند‌ها و سایت‌ها در موتورهای جستجو با تمرکز بر سیستم هوشمند موتورهای جستجو ارائه خواهد کرد.

SEO چیست و سئو چه بود؟

سئو بهینه سازی طراحی سایت برای موتورهای جستجو بود و تنها با هدف فریب موتور جستجو برای بهبود رنکینگ سایت و دیده شدن بیشتر در نتایج جستجو انجام می‌شد. اما SEO به زبان ساده، بهینه سازی سایت به سه صورت Technical، ON Page و OFF Page است که با هدف بهبود تجربه کاربر از جستجو انجام می‌شود.

آنچه از SEO موثر انتظار می‌رود افزایش قابلیت دیده شدن برند در سرچ‌های طبیعی و بالا رفتن رنکینگ بیزینس مورد نظر در نتیجه صفحه‌های شناسایی شده توسط موتور جستجو است.

این اهداف در نهایت باید منجر به ارتباط و تعامل افراد با برند شده و آن‌ها را با استفاده از دانش، آموزش، فروش کالا یا خدمات، خدمات پس از فروش و ارتباط موثر، و در نهایت ارائه دانش و آموزش، جدید تبدیل به مشتری وفادار کند. در نهایت اتفاقی که در سفر کاربر خواهد افتاد، در تصویر زیر خلاصه شده است:

تحقیقات نشان می‌دهد، که بیش از 61 درصد کاربرانی که خرید خود را از طریق اینترنت انجام می‌دهند از طریق موتورهای جستجو به سایت‌ها هدایت شده و درصد بسیار کمتری به طور مستقیم اسم برند را به طور مستقیم برای وارد شدن به سایت می‌کنند.

یکی از مهمترین موتورهای جستجو در تمام دنیا گوگل است. تقریبا تمام موتورهای جستجوی دیگر نیز فرآیندی مشابه با فرآیند گوگل یعنی بهبود تجربه کاربر در جستجو را دنبال می‌کنند، پس برای ارائه این راهنمای جادویی، شناخت نحوه شناسایی سایت توسط گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

گوگل چگونه رتبه یک صفحه را تعیین خواهد کرد؟

الگوریتم گوگل از اواخر سال 2015 تغییر کرده و بر پایه رفتار کاربران در مواجه با صفحات جستجو شده، طراحی شده است. این الگوریتم Rank Brain نام دارد. هدف این الگوریتم فراهم کردن بهترین و مرتبط‌ترین پاسخ برای جستجوی کاربر است و برای رسیدن به این هدف، به نحو زیر عمل می‌کند:

قدم اول: موتور جستجو بر اساس میزان بهینه بودن طراحی سایت، سایت را شناسایی و محتوای آن را خواهد خواند و در لیست خود جهت جستجو قرار خواهد داد.

قدم دوم: میلیون‌ها کاربر جستجوی خود را انجام داده و انتخاب خود را بر اساس نیاز خود به مطلب ارائه شده انجام ‌می‌دهند.

قدم سوم: Rank Brain بر اساس:

 1. میزان انتخاب یک لینک توسط کابران واقعی ( موتور جستجو قابلیت تشخیص ربات از کاربر واقعی را دارد.)
 2.  زمان ماندگاری طبیعی کاربر با توجه به محتوای صفحه (مقاله طولانی یا محتوایی که در چند دقیقه خوانده خواهد شد.)
 3. میزان کلیک انجام شده در صفحه برای باز کردن لینک‌های داخلی و یا خارجی
 4. بررسی بسیاری از عوامل دیگر که به عنوان الگوریتم موتور جستجو مثل یک راز حفظ می‌شود

میزان Authority یا اقتدار یک سایت در جستجویی با کلمات یا عبارات کلیدی مشابه را مشخص می‌کند و رنک بالاتری را به آن صفحه اختصاص خواهد داد.

طبق این الگوریتم ابتدا بهتر است، طراحی سایت به گونه‌ای انجام شود، که موتور جستجو قادر به تشخیص سایت و محتوای آن باشد.

روش‌های موثرSEOتکنیکال یا طراحی سایت

اگر طبق گفته بیل گیتس محتوا پادشاه باشد، پس طراحی سایت و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو ملکه خواهد بود. طبق ضرب المثل‌های قدیمی پشت هر مرد موفقی یک زن قدرتمند قرار گرفته است. موتور جستجو برای اختصاص رنکینگ به هر سایتی، ابتدا نیاز به یافتن آن، شناخت و خواندن آن به طور دقیق دارد.

اینکه سایتی قابلیت خوانده شدن توسط کاربر در اینترنت را دارد، ملاک سئو بودن سایت نیست، زیرا خوانده شدن و درک سایت از دیدگاه کاربر، با دیدگاه موتور جستجو که فقط سایت را به صورت کد و متنی نوشتاری می‌بیند، بسیار متفاوت است. پس به نکات زیر برای طراحی سایت به منظور یوزر فرندلی بودن و داشتن خوانایی بالا توسط موتور جستجو باید توجه شود:

 1. با استفاده از نرم افزارهای کرالینگ سایت چک شود.
 2. ساختار سایت باید تاحد امکان ساده و اصطلاحا تمیز باشد.
 3. سایت باید XML بهینه شده‌ای برای نقشه خود داشته باشد.
 4. Robot.text سایت نیز توسط متخصصین باید بهینه شود.
 5. سرعت صفحه باید بالا باشد و برای ارزیابی این سرعت باید از ابزار مناسب آن استفاده شود. برای انجام این امر باید مراحل زیر انجام شود.
 • زمان پاسخ سرور به درخواست‌ها کاهش یابد.
 • CSS و JavaScript‌ هایی که در بالای سایت موجب مسدود کردن رندر سریع سایت می‌شوند، حذف گردند.
 •  از اهرم حافظه مخفی مرورگر، برای بهینه کردن سرعت عناصر صفحه در ظاهر شدن استفاده شود.
 • کدهای Java ، .Net ، CSS و HTML تا حد ممکن خلاصه شود.
 • از کوچک کننده‌های حجمی مثل Gzip استفاده گردد.
 • تصاویر با ابزارهایی که حجم عکس را بدون کاهش کیفیت، کم کرده استفاده شود. بهینه شوند.
 1. از CDN برای دامنه و از DNS هر جایی که ممکن بود برای سریعتر کردن نمایش محتوا استفاده شده باشد.
 2. سایت باید ریسپانسیو باشد.
 3. بک لینک‌های مناسب در عکس‌ها و متن ایجاد شود و نام عکس نیز درست تعیین شود.

پس از طراحی سایت به بهترین نحو برای سئو، موتور جستجو آماده عرضه پادشاه اینترنت(یعنی محتوا) به کاربران خواهد بود.

روش‌های موثرSEOمحتوا یا ON Page

هر چند فرآیند خوب طراحی سایت، آن را برای عرضه به موتور جستجو به بهترین نحو ارائه می‌کند، باید محتوا به جای موتور جستجو برای استفاده توسط کاربر، طراحی شود. کاربر کلمات و یا عبارات کلیدی را نخواهد خواند و متن مناسب را با توجه به نیاز خود شناسایی خواهد کرد. پس برای SEO موثر محتوا باید نکات زیر رعایت گردد:

 1. محتوا باید اصالت داشته باشد.(کپی نباشد.)
 2. محتوا باید در برگیرنده اطلاعات و آموزش‌هایی صحیح و قابل اعتماد باشد.
 3. محتوا بهتر است قابلیت برقراری ارتباط با کاربر را داشته باشد.( کاربر در صورت لزوم آن را لایک کرده، به آن با پاسخ یا ثبت ایمیل و غیره واکنش نشان دهد، در صورت لزوم آن را به اشتراک گذاشته و روی لینک‌های موجود در آن برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر کلیک کند.)
 4. محتوا باید دارای Call To Action باشد.
 5. کلمات و عبارات کلیدی در محتوا باید به اندازه استفاده شود.
 6. محتوای خوب شامل لینک‌های داخلی و خارجی است.
 7. محتوا انواع مختلفی دارد و بهتر است در صورت امکان به صورت متن، تصویر، صدا و فیلم در وبسایت قرار گیرد.
 8. کیفیت لینک‌ها نیز مهم است و باید به متن شما مربوط باشند.
 9. هر نوع محتوایی که انتخاب شود، بهتر است توسط متخصصین آن تنظیم و تهیه گردد، تا نکات SEO در آن به خوبی رعایت شود.(به طور مثال محتوای متنی بهتر است توسط متخصصین کپی رایتینگ یا تولید کننده محتوا نوشته شود.)

روش‌های موثرSEOشبکه‌های اجتماعی یا OFF Page

این قسمت از SEO مربوط به سئو خارج از طراحی سایت است. در این نوع از بهینه سازی، قسمت تکنیکی کار در دست برند قرار نداشته و تنها استفاده صحیح برند از شبکه‌های اجتماعی و علاقمندی کاربران با توجه به تلاش برند و موفقیت آن در جلب کافی توجه کاربران برای صحبت از آن در شبکه‌هایی مثل اینستاگرام، تلگرام، لینکداین و غیره باعث افزایش آن خواهد شد. پس بهتر است به نکات زیر برای افزایش موثر این SEO توجه شود:

 1. برند نباید اجازه دهد که دیگران برایش داستان بسازند و باید داستان خود را در شبکه‌های اجتماعی رایج به اشتراک گذاشته و کاربران را به ارتباط با آن ترغیب کند.
 2. برند باید در تمامی شبکه‌های اجتماعی حاضر شده و هشتگ‌هایی متناسب با کسب و کار خود را ایجاد نماید.
 3. برند باید در طراحی صفحه خود حتما لینک شبکه‌های اجتماعیش را  قرار داده و کاربران را با فراخوانی موثر به ارتباط با آن ترغیب نماید.(کاری که در ایران با جایزه انجام شده و در خارج از ایران با درخواست ثبت ایمیل یا عضویت در شبکه‌های اجتماعی، به ازای دریافت ای بوک یا خبرنامه‌ای مفید انجام می‌شود.)
 4. برند باید واحد خدمات پس از فروش خود را تقویت کرده و با مشتریان خود ارتباطی موثر و قوی برقرار نماید.

کافی است برای دریافت اطلاعات به روز و کامل وارد  بلاگ دیجی ویت شوید. همچنین می‌توانید برای دریافت آموزش‌های جامع و خبرنامه‌های آموزشی در زمینه SEO و  طراحی سایت، ایمیل خود را در بلاگ دیجی ویت ثبت کرده، تا اطلاعات دقیقی برای شما به طور منظم ارسال گردد. 

انتها

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic